ПСИХОТЕРАПІЯ. ЗАВЕРШЕННЯ ВІДНОСИН
Що таке завершення відносин?
Вихід з відносин – це переривання їх, не пояснюючи. Або продовження цих же відносин, але в іншій формі, так «говорить нам» психотерапія.
Завершення відносин – це прояснення їх, усвідомлення і позначення своїх кордонів і меж партнера.
Правильним буде посумувати про втрату того хорошого, що було, усвідомити отриманий досвід і понести його далі в життя. Зовсім в інше життя – життя, в якому саме цих відносин немає і вже не буде. Будуть нові відносини. Можливо навіть з цією ж людиною. Або з іншою. Але це вже будуть зовсім інші відносини.
Ознаки незавершених відносин
Якщо відносини не закінчуються, то місця для нових відносин не залишається – змінюються люди, ситуації, а сценарій все повторюється, людина мучиться, не розуміючи що за містика – одне і те ж повторюється з разу в раз. А містики взагалі-то ніякої немає. Фокус весь в тому, що до тих пір, поки не відбудеться завершення будь-яких значущих відносин в там-і-тоді, в тут-і-тепер немає місця для чогось нового.
Ознаками незавершеності відносин є внутрішні фантазійні діалоги з тією людиною, з яким відносин в реальності немає. Злість, образа, ненависть, бажання що-небудь довести тій людині, з якою нібито завершені відносини – так само є ознаками незавершеності відносин.
Згідно психотерапії, незавершені відносини – це процес, який треба проживати, роблячи висновки і приймаючи всю гаму своїх почуттів. Що гальмує цей процес? Чому потрібно проживати свої почуття? І що психологи називають якісним завершенням відносин?
Контакт
У психотерапії є поняття «контакту». Кожна задоволена потреба має під собою завершений контакт (завершену ситуацію). Найлегше пояснити це на побутовому прикладі. Ви голодні і підходите до холодильника (фаза контактування – предконтакт), відкриваєте його і вибираєте, щоб вам з’їсти. Припустимо, ви вибрали салат, дістали його і з’їли (фаза контакту). Після цього ви відчули почуття задоволеності і насичення (постконтакт). Для вас ця ситуація виявиться повністю завершеною. Якщо ви, наприклад, підійшли до холодильника і передумали їсти, або недоїли салат, тому що вже наїлися, цю ситуацію можна теж назвати завершеною, так ви не відчуваєте почуття голоду і ваша потреба виявилася в підсумку задоволеною. Будь-яка дія буде вважатися завершеною, якщо вона не носить емоційного характеру.
У відносинах двох людей все відбувається таким же чином. Але рідко хто повністю проходить всі стадії в стосунках і проживає завершення цих відносин. Почуття (злості, провини, образи, ненависті), які вимагають виходу, залишаються з людиною, придушуються, а потім переносяться в інші відносини, особливо, якщо людина відразу вступила в інші відносини з метою відійти від останніх. Маючи недозволені емоції, він застрягає на високому емоційному рівні, і витрачає на це колосальну кількість енергії. А емоції нікуди при цьому не йдуть і продовжують руйнувати людину зсередини. Щоб відчувати себе більш комфортно, він «придумує» захисні механізми від негативних емоцій свого минулого.
Приклади
Наведемо приклад з життя. Молодий чоловік розлучився після 5 років стосунків з дівчиною. Хоч і було багато розмов про те, що вони розлучаються, після розставання у молодого чоловіка біль залишилася і він почав щодня себе «реанімувати», кажучи, що «у мене все добре». Він практично повірив в те, що у нього все «пройшло» щодо його коханої. Але на ділі все може бути далеко не так. Заперечення почуттів, позитивне мислення, перемикання на зовнішню активність в житті, на інші відносини мало ефективні, так як ні в якому з цих варіантів людина не отримує досвіду проживання відносин і своїх почуттів в них.
Ось ще один приклад. Жінка, 38 років, розлучилася зі своїм чоловіком півроку тому і підтримує з ним стосунки, зберігаючи в них фізичну близькість, яка ще більше емоційно підкріплює їх союз. Такі відносини екс-подружжя зводять нанівець можливість нових відносин, так як, не “відпустивши” цілком і повністю одні відносини, неможливо будувати інші. Ми не можемо жити подвійним життям, де з одного боку – у нас минулі відносини з їх образами, а з іншого – нові відносини. Для нового потрібно мати вільне місце.
Бувають ситуації, коли людина різко виходить з відносин (не важливо, відбувається це з його вини або з вини партнера), у неї немає часу зрозуміти, що відбувається. Таким чином, розрив несе за собою незавершену ситуацію і такі ж незавершені почуття в ній. У розриві люди уникають прощання, пояснень, і це ще більше ускладнює завершення ситуації.
Що робити з непрожитими почуттями?
Перше, що потрібно зробити – це усвідомити їх. Прийняти, не запихаючи їх в себе. Без заперечення, осуду. Прожити це почуття втрати, яка була в житті. Знайдіть спосіб виходу цих почуттів, напишіть листа колишньому партнеру, ведіть щоденник, поговоріть з близькими людьми, зверніться за допомогою до психолога. Не прагніть якомога швидше завести відносини з іншою людиною, не шукайте в ньому «рятівника» від ваших бід і болю. Дайте собі стільки часу, скільки вам необхідно для завершення відносин. Неможливо себе «змушувати» швидше завершити відносини, або дати собі всього 2 тижні на їх завершення.
Спочатку ми говорили про три фази відносин, які важливо проходити кожній людині. Є і четверта фаза відносин, назвемо її висновки. Цю фазу також можна назвати якісним завершенням відносин. Якщо у вашому житті є незавершені відносини з будь-ким, ви можете зробити це корисна вправа.
Вправа. Для того, щоб проаналізувати свої минулі відносини, вам потрібно буде відповісти на питання:
Що сталося?
Які це викликало емоції?
Як це вплинуло на моє життя?
Яку ціну я заплатив за ці відносини?
Що я не сказав в них, не зробив?
Що з цього я б доказав або доробив, а що вже не має для мене значення?
Яким партнером я був в цих відносинах?
Чого чекав від іншого, що сам вклав у ці відносини?
Які відносини в майбутньому мені потрібні, а які для мене неприйнятні?
За що я вдячний своєму колишньому партнеру?
Відповівши на питання, пов’язані з партнером, людина вбирає в себе цінний досвід, який допоможе йому не робити помилок минулого в майбутньому в інших відносинах. Цей досвід може згодом вплинути на його відносини з іншим партнером, на його сприйняття іншої людини. Глибоке підведення підсумків може привести до нового погляду на те, що сталося і детальному розумінню відносин. Бажаємо Вам удачі на шляху до усвідомленості і якісним завершенням!
Якщо у Вас самостійно не виходить звільнитися від минулого і якісно завершити відносини, звертайтеся до наших фахівців індивідуальної і групової психотерапії: Віті Дубіковський і Кравченко Ніні. Це професіонали своєї справи і допоможуть Вам на індивідуальних консультаціях.
Запис на консультацію онлайн можливий прямо на сайті тут.