Рідина для полоскання рота: що обрати?
Правила гігієни порожнини рота такі: чистити зуби двічі на день з використанням зубної пасти, нитки, іригатора для максимального очищення міжзубних просторів, за допомогою направленого потоку води, використовувати додаткові засоби для профілактики і очищення. Якщо ефективність перерахованих вище стандартних засобів гігієни давно доведена і не заперечується, то з додатковими засобами все не так просто. Мова в даному випадку піде про полоскання рота спеціальними розчинами.
Раніше, до складу ополіскувачів входили настойки меліси, лаванди, м’яти та інших пряних трав, які повинні були виконувати дезодорує функцію. Сьогодні ж склад зовсім інший, але функції, які він виконує, залишилися ті ж (навіть трохи розширилися) – вони призначені не тільки для профілактики, але і для лікування. Сучасний ополіскувач для рота володіє наступними функціями:
– очищує порожнину рота від залишків їжі і від шкідливих бактерій. Людям, які носять брекети, це особливо актуально;
– надає свіжість подиху завдяки своїм дезодорирующим властивостями, які більш пролонговані, ніж у зубної пасти;
– забезпечує профілактику і лікування чутливості зубів, кровоточивості ясен, схильності до карієсу;
– відбілює зуби. Такий ефект властивий не всім ополіскувачам для рота – це вказується на упаковці.
Користь ополіскування
Це ефективний захід після кожного прийому їжі або рідини, яка дозволить протягом дня очистити ротову порожнину від залишків їжі і нальоту.
Завдяки полосканню – наші зуби в чистоті, поки до них не «добереться» зубна щітка і іригатор. Але засобів для полоскання представлено на ринку безліч і тут потрібно чітко розуміти який засіб корисний, а який – може завдати шкоди.
Намагаючись приділити своїм зубам, по можливості, більше уваги і догляду, ми використовуємо для цих цілей всілякі засоби. Іноді, не знаючи міри. Не варто забувати, що навіть самі нешкідливі речі можуть бути небезпечні при неправильному використанні, так і рідини для полоскання можуть бути шкідливі для наших зубів. Вони можуть стати причиною виникнення неприємного запаху з рота і інших стоматологічних проблем.
Справа в тому, що велика частина рідин в своєму складі містить алкоголь, який повинен виконувати функцію переносника таких інгредієнтів, як ментол, евкаліпт, тимол та інших. Завданням даних компонентів є проникнення в ясна і знищення мікробів. Але алкоголь, який в більшості випадків досягає 26% в складі, є причиною сухості в роті, а вона є однією з причин неприємного запаху. До цієї думки дійшов професор університету Ньюкасла Робін Сеймур, який також стверджує, що використання таких рідин може призвести до орального раку, так як завдяки алкоголю канцерогенні фактори (наприклад, нікотин) може з легкістю проникнути в порожнину рота.
Користуємося правильно
Щоб засоби для ополіскування порожнини рота приносили користь, а не шкоду, ними необхідно користуватися правильно і головне не часто: максимально їх можна використовувати не частіше, ніж 2-3 рази на тиждень. До того ж їх використання повинно проводитися курсом, який призначає стоматолог і не використовуватися без необхідності.
Також не варто думати, що ополіскувач є відмінною заміною іригатором. Так, він здатний замінити його при необхідності (неможливості почистити зуби звичайним методом), але регулярно робити це не варто. Тільки іригатор за допомогою направленого потоку струму води може ефективно очистити порожнину рота від залишків їжі і нальоту. Також важливо пам’ятати про правильне використання рідини:
– ополіскувач використовується двічі на день, після чищення зубів зубною щіткою, пастою і іригатором;
– одне ополіскування має передбачати використання 10-20 мл засобу. Якщо воно сильно концентроване, його необхідно попередньо розбавити в достатній кількості води (для кожного полоскання розбавляти рідина слід окремо);
– полоскання має тривати 20-30 секунд;
– ні в якому разі не можна ковтати ополіскувач;
– після використання ополіскувача не варто їсти і пити протягом певного часу, щоб активні речовини мали можливість подіяти.
Робимо правильний вибір
Асортимент сучасних ополіскувачів дуже великий, тому складно зробити правильний вибір. Щоб підібрати для себе те «що доктор прописав», необхідно знати з чого ж вони складаються.
Перш за все, до складу ополіскувачів входить водна або водно-спиртова основа (з вмістом спирту до 16%). Тому при виборі засобу необхідно уважно ознайомитися з етикеткою і виключити з вибору тих, у яких цей відсоток дуже великий (особливо це актуально, якщо ви плануєте використання цього засобу дітьми). Також в складі є активні інгредієнти: Противокаріозн і / або протизапальні (кальцій і фтор), а також рослинні екстракти: екстракт кори дуба, що володіє терпкою дією і зниженням зайвої кровоточивості, екстракт ялиці, евкаліпта, гвоздики, знижують підвищену чутливість зубів. Також можуть додаватися ароматизатори, смакові добавки, барвники і консерванти, ПАР (для поліпшення піноутворення, який, тим не менш, не несе ніякої користі). Від того, яка кількість активних інгредієнтів міститься в засобі, залежить і його призначення – профілактика або лікування.
До вибору засобів для полоскання порожнини рота, як і до вибору інших засобів для гігієнічної процедури треба підходити виважено і відповідально. Ефективне полоскання зубів, як і все інше в житті залежать тільки від нас самих: від вибору засобу, який ви зробите, від правильного використання, яке повинно бути доречним (тільки при необхідності), від того, чи будете ви їм зловживати. Адже головне правило будь-якої гігієни говорить, що надмірність може нашкодити так само, як і недостатність заходів.