З боку психології людини, вміння направляти увагу на те, що дійсно важливо і розставляти правильні пріоритети, стає ключовим умінням 21-го століття. На жаль, більшості батьків не вдається навчити цього своїх дітей. Чому так відбувається?
Кожні батьки хочуть бачити свою дитину розумною і цілеспрямованою, це особливо важливо в світі цифрової спокуси, адже різні гаджети відволікають нашу увагу на кожному кроці.
Недарма такі титани інформаційних технологій, як Білл Гейтс і Сів Возняк, обмежують проведення часу своїх дітей перед екраном телевізора або комп’ютера.
Поширені помилки батьків у вихованні дітей
Перша помилка у вихованні, яку здійснюють батьки: вони обмежують владу дітей над власним часом, втомлюючи її зайвим контролем.
Якщо Ви дозволяєте дитині самостійно визначити, чим вона хоче зайнятися у вільний час, Ви даруєте їй цінний подарунок. Навіть якщо у дитини не завжди буде виходити розподілити вільний час правильно, це цілком нормально, невдача – теж важлива частина процесу навчання. Не кожна доросла людина здатна раціонально використовувати вільний час.
Батьки повинні раз і назавжди зрозуміти, що давати дітям контроль над своїми вчинками і поведінкою цілком нормально, адже постійна практика у самоконтролі вчить їх управляти власною увагою і часом, що просто необхідно для того, щоб вступити у доросле життя. Основне завдання батьків – це направити і підказати дитині, враховуючи при цьому її бажання.
Вчимо з малих років
Можливо, Ваша дитина вимагає більше часу для того, щоб посидіти за планшетом, а отримавши відмову, влаштовує істерики. В такому випадку психолог Річард Райан, один з найбільш шанованих фахівців у галузі людської поведінки, радить поставитися до цих вимог з повагою.
Ваше завдання: доступно пояснити дитині, що якщо вона хоче проводити більше часу за гаджетом, їй неминуче доведеться чимось заради цього пожертвувати.
Наприклад, якщо дитина буде витрачати багато часу на перегляд відео або гри у додатках, то у неї залишиться менше часу на прогулянку з друзями, на похід до басейну або на те, щоб провести час з батьками. Запропонуйте дитині цікаву альтернативу, приділіть йому свою увагу.
Споживчий скептицизм – це нормально
Застосуйте нестандартний науковий підхід. Наприклад, поясніть дитині, що додатки і ролики на iPad були створені дуже розумними людьми, і вони навмисно залучають її увагу, щоб вона проводила там більше часу.
Інформаційна гігієна – важлива частина у навчанні сучасного покоління. Ми маємо подбати про те, щоб діти розуміли мотиви ігрових компаній і творців соціальних мереж, пояснити, що це великий і прибутковий бізнес.
На перший погляд може здатися, що, наприклад, для п’ятирічної дівчинки це занадто складна інформація, але необхідно прищеплювати усвідомленість щодо свого часу, який дитина хоче витратити на ігри та відео.
Дитяча автономія
Після того, як Ви поясните цю інформацію дитині, запитайте у неї, скільки часу за планшетом й їй буде достатньо, щоб встигнути переглянути те, що вона хоче, але це не зашкодило іншим інтересам.
Імовірність того, що дитина скаже, що хоче проводити «цілий день», мінімальна. Усвідомлення того, чому важливо обмежувати час перед екраном, дозволить вирішувати дитині, скільки йому варто дивитися улюблені мультсеріали. Наприклад, зупиніться на перегляді 2-х серій улюбленого серіалу на Netflix, це приблизно 45 хвилин.
Для того, щоб створити максимально комфортні умови і прищепити відповідальність, попросіть дитину самостійно простежити за часом. Це допоможе відчути приємну владу над власним часом, а не повний контроль батьків.
Вірте у власну дитину
Не варто недооцінювати здатність дитини домовлятися і дотримуватися угоди. Такі угоди цілком здатні допомогти їй планувати свій час і порядок дня з самого дитинства.
Багато батьків хочуть дізнатися якесь конкретне значення максимального часу, який їм варто дозволятися дітям проводити за комп’ютерами, телефонами та іншими гаджетами, але такого значення просто не існує.
На цю цифру впливає безліч факторів, включаючи інтереси Вашої дитини, чим вона зайнята у мережі, і те, наскільки шкодить проведений час за гаджетами іншої діяльності і її розвитку.
Якщо все ж виникли суперечки і обговорення, навіть якщо Ви не приходите до єдиної думки – це нормально, поставтеся до дитини з повагою.
І найголовніше – постарайтеся залучити Вашу дитину у здорову дискусію, щоб пояснити їй необхідність обмежень, дозволивши при цьому встановити власні правила.
Коли батьки застосовують обмеження, не враховуючи думку дитини, у дітей виникає роздратування і бажання «обійти» правила будь-яким чином.
Наведені стратегії не гарантують повну гармонію між Вами і Вашими дітьми. Але, з часом, діти можуть засвоїти навички, які необхідні для навчання правильній концентрації і раціонального розподілу доступного часу. Це можливо лише у тому випадку, якщо Ви дасте їм можливість самостійно слідкувати за своєю поведінкою.